İftar Duası Arapça Türkçe Okunuşu ve Manası

Ramazan ayının gelmesi ile Ramazan'a ilişkin dualar ve ibadetler yoğun olarak araştırılmaya başlandı. 2 Nisan'da başlayan Ramazan ayında ilk iftar da 2 Nisan akşam namazı saati ile yapılacak. İftar saatinde iftar duası okumak isteyenler için oruç açma duası, iftar duası, iftar saatinde yapılacak dua merak edilmektedir. İşte iftar duası okunuşu ve anlamı içeriğimizde.

İFTAR DUASI OKUNUŞU

"Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme'l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü."

İFTAR DUASI ANLAMI

"Allah'ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!"

İFTAR DUALARI 2022

İFTAR DUASI OKUNUŞU

İFTAR DUALARI 2022

Bismillahi vel hamdü lillâhi, allâhümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, Sübhâneke ve ni hamdike tekabbel minni, inneke entes semiul aliym.

TÜRKÇE ANLAMI: Allahım! Senin için oruç tuttum, Senin için rızkınla orucumu açtım. Ancak Sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tesbih ederim. Allahım Benden kabul buyur. Çünkü Sen işiten ve bilensin.

“Allahım! Senin rızân için oruç tuttum, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım” (Ebû Dâvûd,

İFTAR DUASI

İftar Duaları manaları

“Allahümmе lеkе sumtü vе bikе amеntü vе alеykе tеvеkkеltü, sübhanеkе vе ala rızkıkе https://www.neguzelsozler.com еftartü vеli savmеl ğadin min şеhri ramazanе nеv еytü fağfir li ma kaddеmtü vеma ahhеrtü.”

TÜRKÇE ANLAMI “Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sana dayandım, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının orucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.”

En Güzel İftar Duası

“Allahım! Senin rızân için oruç tuttuk, senin verdiğin rızıkla orucumuzu açtık, bizden kabul buyur; çünkü sen her şeyi işiten ve bilensin” (Dârekutnî, II, 185; ayrıca bk. Şevkânî, IV, 247).

İFTAR DUASI

Anlamlı İftar Duası

“Bismillahi vel hamdü lillahi, Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü ve aleyke tevekkeltü, sübhaneke ve ni hamdike tekabbel mini, inneke entes semiul alim.”

TÜRKÇE ANLAMI: Allahım! Senin senin için oruç tuttum, Senin için rızkınla orucumu açtım. Ancak sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tespih ederim. Allahım benden kabul buyur. Çünkü sen işiten ve bilensin.

YEMEK DUASI

“Elhamdülillâhi’llezî et’amenâ ve sekânâ ve cealenâ minel müslimîn. Ehamdülillahillezi menne aleyna ve hedana vellezi eşbeanâ ve ervânâ ve külle’l-ihsâni âtânâ. Allahümme barik lena fihî ve et’imna hayran minhu”

YEMEK DUASI ANLAMI “Bizleri yediren, içiren ve müslüman olarak yaratan Allah’a hamd olsun. Bize ikram edeni bize hidayet eden, doyuran, (içirip) kandıran ve her türlü nimeti bize ihsan eden Allah’a hamd olsun. Allahım, bu yemekte bize bereket ihsan eyle, bundan daha hayırlısı ile bizi doyur.”

HADİS-İ ŞERİFLERDE GEÇEN İFTAR DUALARI

İFTAR DUASI

İftar Duası Türkçe Okunuşu

“Ṣavm”, 22); اللهمّ لك صمنا وعلى رزقك أفطرنا فتقبّل منّا إنّك أنت السميع العليم

“Allahım! Senin rızân için oruç tuttuk, senin verdiğin rızıkla orucumuzu açtık, bizden kabul buyur; çünkü sen her şeyi işiten ve bilensin” (Dârekutnî, II, 185; ayrıca bk. Şevkânî, IV, 247).

İFTAR DUASI

Resimli İftar Duası

[Zehebezzameü vebtelletilurûgu vesebetelecru inşêallâh]

ANLAMI:'Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, inşâallâh ecir sabit olur.' derdi."

İFTAR DUASI

İftar Duası indir

[Allahümme leke sümtü vealê rızgıke eftartü]

ANLAMI:'Ey Allah! Senin için oruç tuttum ve senin rızkınla iftar ettim.' derdi"

İFTAR DUASI

İftarda okunacak dualar

[Allahümme leke sümnê vealê rızgike eftarnê fetegabbel minnâ inneke entessemiulalim]

ANLAMI: 'Ey Allah! Senin için oruç tuttuk. Rızkınla iftar ettik. Öyleyse bizden kabul et, çünkü ziyade işiten ve hakkıyla bilen Sensin, ancak Sen.'

İFTAR DUASI

oruç açarken okunacak dualar

[Ya azîmü ya azîm! Ente ilêhî lêilehe ğayruk, iğfirlizzenbelazîm, feinnehü lê yeğfiruzzenbelazîme illêlazîm]

ANLAMI: 'Ey büyük Allah! Ey büyük Allah! Benim İlahım ancak Sensin. Senden başka hiçbirilah yoktur. Benim için büyük günahlarımı bağışla, zira şu muhakkak bi büyük günahı Büyükten başkası mağfiret edemez.' derse, mutlaka annesinin kendisini doğurduğu gündeki gibi günahlarından sıyrılır.

Ramazan Duaları:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!:
emotion
0
emotion
0
emotion
0
emotion
0
emotion
0
emotion
0
emotion
0
Dostlarınla paylaş:
6 ay önce
664 kez okundu
wpdurum.com-çular ne diyor?